POVINNÉ ČIPOVÁNÍ

INFORMACE K POVINNÉMU ČIPOVÁNÍ Již v roce 2017 byla schválena novela veterinárního zákona, která ukládá majitelům psů za povinnost nechat své psy očipovat. Tato novela nabývá platnosti od 1.1.2020. Přidává se k zákonné povinnosti, která tu je už velmi dlouho, a to pravidelně … Read more »

Článek Zpravodaj-XIV-Toxoplazmoza

ŽIJÍ S NÁMI….. Psi, kočky, králíčci, fretky, morčátka a spousta dalších…… V dnešním článku se vrátíme k tématu nemocí přenosných na člověka, takzvaných zoonóz. Konkrétně si něco řekneme o toxoplazmóze. Toxoplazma gondii je parazitický prvok, jehož definitivním hostitelem, ve kterém je prvok … Read more »

Článek Zpravodaj XIII – svátky

ŽIJÍ S NÁMI….. Psi, kočky, králíčci, fretky, morčátka a spousta dalších…… Protože nastal čas adventní, tak v dnešním krátkém článečku uvedu pár postřehů, jak se zvířaty strávit nastávající svátky bez úhony. Na co si tedy máme dávat pozor? Čas vánoční je … Read more »

Článek Zpravodaj-XII-JEŽCI

ŽIJÍ S NÁMI….. Psi, kočky, králíčci, fretky, morčátka a spousta dalších…… Dnešním článkem přeruším seriál o nemocech přenosných na člověka a budu se věnovat aktuálnímu podzimnímu tématu, a to ježkům. Ačkoli ježkům v současnosti vyhubení přímo nehrozí, dochází k úbytku jejich populace, … Read more »

Článek Zpravodaj XI- ŠKRKAVKY

ŽIJÍ S NÁMI….. Psi, kočky, králíčci, fretky, morčátka a spousta dalších…… Dnešním článkem zahájíme sérii, která se bude věnovat zoonózám. Tak říkáme nemocem, které se mohou přenést ze zvířete na člověka. Začneme škrkavkami, protože jsou nejrozšířenější. Již jsem se o … Read more »

Článek Zpravodaj X – vakcinace

Žijí s námi……. psi, kočky, králíčci, fretky, morčátka a spousta dalších….. V dnešním článku se budeme věnovat problematice vakcinace. Co to ta vakcinace vlastně je? Velice zjednodušeně řečeno, je to vpravení antigenu do organismu s následnou tvorbou protilátek. Antigenem může být například část … Read more »

Článek Zpravodaj -IX – blechy a klíšťata

Žijí s námi, psi, kočky, králíčci, fretky a spousta dalších………… Jaro je v plném proudu a s ním i zvyšující se počet vnějších parazitů, blech a klíšťat. To, že klíšťata přenášejí nemoci, jako je borelióza a encefalitida, dnes už všichni ví.  Že se … Read more »

Článek Zpravodaj VIII – kastrace

Žijí s námi, psi, kočky, králíčci, fretky a spousta dalších………… V minulých dílech jsme vybírali, kupovali, vychovávali a krmili nové zvířátko. Čas běží a pohlavní dospělost se blíží. Fenky se budou brzy hárat, psi se o ně zajímat, kočky začnou mrouskat a … Read more »

Článek Zpravodaj VII – výběr granulí

Žijí s námi….. ……..psi, kočky, králíčci, fretky a ostatní….. V minulém díle jsme si povídali obecně o výživě.  Dnes se budeme zabývat výběrem granulí. Jak se zorientovat v obrovské nabídce na trhu? Nedejte na reklamy nebo na doporučení souseda či chovatele. Ne vždy … Read more »

Článek Zpravodaj VI – výživa

Žijí s námi….. …..psi, kočky, králíčci, fretky a spousta dalších druhů zvířat Dnes se budeme věnovat výživě zvířat. Tedy tématu velmi obsáhlému, které by vydalo na celou knížku. Nebudu proto zabíhat do podrobností a zkusím sestavit článek jako odpovědi na nejčastěji … Read more »