POVINNÉ ČIPOVÁNÍ

INFORMACE K POVINNÉMU ČIPOVÁNÍ

Již v roce 2017 byla schválena novela veterinárního zákona, která ukládá majitelům psů za povinnost nechat své psy očipovat. Tato novela nabývá platnosti od 1.1.2020. Přidává se k zákonné povinnosti, která tu je už velmi dlouho, a to pravidelně nechat své psy očkovat proti vzteklině.

Od 1.1.2020 tedy platí, že i když pes bude očkovaný, ale nebude označený čipem, tak při případné kontrole příslušnými úřady mu nebude vakcinace uznána a majitel dostane pokutu.

Čipování je povinné pro všechny bez výjimek. Jedinou výjimkou je pes, který je čitelně tetovaný před 3.7.2011. Ten být čipován nemusí. Ale tetování musí být opravdu velmi dobře zřetelné a čitelné.

Čip se umisťuje pod kůži na levou stranu krku. Jde o úkon rychlý, jednorázový, s minimálními riziky. Kód čipu lze načíst pomocí čtečky, kterou dnes disponuje téměř každý veterinář, útulek, policie aj.

Registrace čipu být nemusí. Je čistě na chovateli, jestli čip zaregistruje nebo ne. My vřele doporučujeme čip zaregistrovat, aby plnil dle nás tu nejlepší funkci, kterou má, a tou je dohledatelnost majitele při nálezu ztraceného zvířete. V naší ordinace máme v ceně čipování registraci do registru Komory veterinárních lékařů, kterou provádíme při čipování, aby už čip hned plnil ten nejlepší účel, který má. Dál doporučujeme majitelům zaregistrovat údaje i do dalších registrů, které u nás fungují. (Bohužel jeden centrální registr ještě neexistuje, ale prý se na něm už pracuje.) V čím více registrech údaje budou, tím rychleji se dohledá majitel.

V naší ordinaci máme v ceně čipování navíc ještě QR kód na obojek, který může ještě více urychlit dohledání majitele. Více o QR kódech, aktivaci a registraci QR kódu a našeho čipu najdete na www.Pet2me.eu . V tomto registru je registrace zdarma. Zdarma je ještě registrace na www.registrmikrocipu.cz

V ostatních registrech www.cipy-znamky.cz, www.czpetnet.cz, www.narodniregistr.cz, www.backhome.cz, www.identifikace.cz jsou registrace zpoplatněné. Ceny se můžou lišit v závislosti na typu čipů, někde jsou ceny různé při online registraci či posílání registrační karty poštou.

 

MVDr. Eva Kouřilová