Článek Zpravodaj -IX – blechy a klíšťata

Žijí s námi,

psi, kočky, králíčci, fretky a spousta dalších…………

Jaro je v plném proudu a s ním i zvyšující se počet vnějších parazitů, blech a klíšťat. To, že klíšťata přenášejí nemoci, jako je borelióza a encefalitida, dnes už všichni ví.  Že se lidé dají očkovat proti encefalitidě a zvířata zase proti borelióze také, ale skoro nikdo neví, že i blechy v sobě přenášejí vývojová stadia vnitřních parazitů, a málokdo ví, jak proti nim opravdu účinně bojovat.

Velmi častým případem v ordinaci je, že přijde majitel se zablešeným zvířetem a velmi se diví, že zvířátko koupal v šamponu s „protibleším“ účinkem, ale blechy má neustále. Neví, že na psovi je asi jen 5% bleší populace a že zbytek v podobě vajíček, larev a kukel si hoví v jeho domácnosti. Nejčastěji v kobercích, parketách, polstrovaném nábytku a postelích, pokud tam pes smí. Z těchto vývojových stádií se v příhodných teplotních a vlhkostních podmínkách (což prostředí bytu v drtivé většině je) vyvinou cca během týdne další dospělci, kteří mají hlad. A jelikož šampon nemá dlouhodobý reziduální účinek, talíř s jídlem je zase pěkně nachystaný, a navíc umytý J. Někteří majitelé můžou namítnout, že šamponem se blech zbavili. Spíš ale jen měli štěstí, že si jich nepřinesli domů moc, včas si jich všimli, a ještě než blešky stačily naklást vajíčka do prostředí, tak je umyli a utopili. Pokud už tedy máte v prostředí celou bleší populaci se všemi vývojovými stádii, musíte bojovat účinněji. Jde o to zabránit blechám, aby sály krev. Pokud se nenají, tak nenakladou. Anebo, když už nasají, tak aby uhynuly nebo se v jejich vajíčkách přerušil vývoj do dalšího stadia. Na těchto principech fungují různé protiparazitární preparáty. Je celkem jedno, jaký typ zvolíme, je ale hodně důležité, abychom jej aplikovali správně! A zde je často kámen úrazu. První zásadou je, že musíme ošetřit všechna zvířata v domácnosti, aby nezbyl ani jediný možný zdroj potravy pro parazity.

Pokud zvolíme formu spot on, což je forma tekutá, aplikující se na kůži zvířete z plastových pipetek, musíme si uvědomit, že drtivá většina těchto přípravků se distribuuje po těle hlavně v kožním mazu, takže umytí zvířete šamponem tento přípravek odstraní. Pokud chcete zvíře umýt v šamponu, počkejte s aplikací nejméně 3 dny, než se obnoví kožní mazová vrstva. Poté naaplikujte preparát na kůži, neroztírejte, nechte vstřebat a chraňte do té doby (cca 2 dny) i před zmoknutím. Poté, co se přípravek vstřebá, omytí vodou nebo zmoknutí nevadí, ale šamponováním můžete přípravek smýt a významně tím omezit sílu a dobu jeho účinku. Také je potřeba mít na paměti dobu působení a včas zopakovat aplikaci, aby ani jeden den nebylo zvíře bez ochranného účinku a nevystavilo se opět riziku, že ho navštíví blecha. Většina pipet působí 4 týdny. U preparátů s obsahem fipronilu(např.Effipro) výrobce uvádí účinnost na blechy 3 měsíce, ale zkušenosti z terénu ukazují spíše na kratší účinek, cca 6-8 týdnů a u koček pouze 4 týdny. Některé pipety se mohou dát pouze psům, pro kočky jsou jedovaté! Vzhledem k distribuci v kožním mazu mohou mít problém s účinností psi, kteří trpí nějakým kožním onemocněním ovlivňujícím tvorbu mazu ve smyslu změny složení mazu, jeho zvýšené či snížené tvorby. V těchto případech může dlouhodobější účinek selhávat, a proto je lepší zvolit například formu sprejovou. Ta se také používá u mláďat, kde ještě nemůžeme aplikovat spot ony či obojky. Sprejů nebo pěn je na trhu velké množství, ale jen málo z nich působí dlouhodoběji a dobře. Většina se musí opakovat po týdnu, a vzhledem k tomu, že boj s bleší populací by měl trvat minimálně 3 měsíce, může se tak ve finále pěkně prodražit, i když je jedno balení levnější než přípravek s delší dobou působení. A navíc je to pracné. Opět si dejte pozor u koček a nepoužívejte spreje, které nejsou vyloženě pro kočky určené.

Další variantou jsou obojky. Opět je jich na trhu nepřeberné množství, ale ze zkušeností z terénu jsou nejúčinnější obojky práškové. Plynové mají účinek výrazně kratší. Obojky by se měly nasadit a ponechat celou dobu působení na krku zvířete. Sundávat by se měly pouze na koupání. Ačkoli mnozí výrobci tvrdí, že mají obojky voděodolné, zbytečně bych je častému koupání nevystavovala. Nejsou vhodné do domácností s malými dětmi, pokud tyto pejska často „muchlují“, válí se po něm, dávají k němu hlavičku a podobně. Někomu také vadí specifická vůně některých obojků. Pořizovací cena může být u některých vyšší, ale po spočítání nákladu na měsíc vycházejí mnohdy lépe než spot ony či spreje. V boji proti blechám si můžete také pomoci častým vysáváním, praním a spreji určenými pro sanaci prostředí.(Opět pozor na kočky!)

Většina preparátů působí jak na blechy, tak i na klíšťata. Ale žádná pipetka nepůsobí na klíšťata déle jak 4 týdny. Pokud máte přípravek s delším působením na blechy, ale chcete zvíře chránit hlavně proti klíšťatům, musíte aplikaci zopakovat dříve. Při poctivém opakování aplikace též dochází ke kumulativnímu účinku a chráněnost je lepší, než když se dá preparát jednou za čas. Samozřejmě, i když máte zvíře ošetřené, nesmíte rezignovat na prohlížení srsti po procházce, abyste si do svých příbytků nepřivezli nezvaného hosta.

Hezké jaro přeje MVDr. Eva Kouřilová.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *