Článek Zpravodaj VIII – kastrace

Žijí s námi,

psi, kočky, králíčci, fretky a spousta dalších…………

V minulých dílech jsme vybírali, kupovali, vychovávali a krmili nové zvířátko. Čas běží a pohlavní dospělost se blíží. Fenky se budou brzy hárat, psi se o ně zajímat, kočky začnou mrouskat a kocouři se vydávat na toulky. I takový domácí králíček může začít být pěkně „otravný“ a začít prohánět vše, co se pohybuje i nepohybuje v bytě. Je načase se rozhodnout, jestli budeme chtít od svých zvířat potomky, či ne. I za ně jsme plně zodpovědní. Bohužel se stále najdou tací, kteří koťata topí, což je nejen trestné, ale především děsivé. Smrt utopením je hrůzostrašná, bouchnutí hlavičky o beton o nic lepší a ponechání někde vlastnímu osudu jakbysmet. Pokud tedy nechceme potomky od svých zvířat, měli bychom se rozhodnout, jak tomu zabránit.

U kočiček je nejlepší volbou časná kastrace. Dělá se ještě před první říjí (mrouskáním), cca v 5. – 6. měsíci věku. Je to vhodné hlavně pro venku žijící kočky, kde je riziko, že můžou zabřeznout hned při prvním mrouskání, což není dobré, protože jsou ještě malé. S kočkami v bytě zase není k vydržení. Pokud to nestihneme a kočka přijde do říje, tak v době mrouskání se zákrok neprovádí, musí se počkat nebo lze v prvních dnech příznaky říje potlačit injekčně a posléze vykastrovat. Zákrok kočky snáší obecně velmi dobře. Ať se snažím sebevíc, nevýhody nenacházím. Výhod je spousta, nejen nechtěná koťata, ale i klid pro organismus zvířete, který je vyčerpáván opakovanými březostmi, porody a kojením a vystavován rizikům, které s sebou březost a porod přináší. Proto je vhodné kastrovat i kočku starší. Nemávnout rukou, že už je stará, že to nemá cenu, ale dopřát ji klid. Také je to vymizení či snížení rizika přenosu různých chorob při páření a šarvátkách, kterým se kastrovaný jedinec vyhne, pokud to jde. Zkrácení teritoria znamená menší riziko autonehod a výhodu pro vás v tom, že kočka bude chytat myši na vašich pozemcích, a ne u souseda. Druhou možností ochrany je podávat injekčně hormonální antikoncepci registrovanou pro použití u koček. Ta se podává jednou za čtvrt roku, a neměla by se, na rozdíl od kastrace, provádět před první říjí. Nevýhodou tedy je, že na to musíte myslet a nezapomenout. Nežádoucím účinkem u nepatrného procenta může být zánět dělohy. Cena za 4-5 podání se vyrovná ceně kastrace. Jiné preparáty než injekční nejsou registrované pro použití u koček. Obzvláště bych chtěla varovat před používáním lidských tablet Androcur! Tyto tablety se používají pro léčbu deviantních mužů! U koček můžou mít spoustu nežádoucích účinků, jako jsou například záněty a nádory dělohy nebo mléčné žlázy. Velký problém nastane, pokud tabletu dáte již březí kočce. Může se stát, že předchozí tabletu někde za rohem vyzvrací nebo, pokud má trávicí potíže, ji nemusí dobře vstřebat nebo zapomenete a podobně. V takovém případě se jí při porodu neotevře děložní krček, a pokud si problému nevšimnete a neodvezete ji na císařský řez, tak se bude někde zoufale několik dní snažit rodit, nakonec v ní mláďata uhynou a ona bude ve velkých bolestech pomalu umírat.

U kocourů se zákrok provádí o něco později, cca mezi 10. a 12. měsícem věku. Výhody jsou stejné jako u koček, z hlediska snížení rizika přenosu chorob a infekcí ještě významnější, protože kocouři se více perou, plus omezení značkování. Ale protože z jejich strany nehrozí nechtěná koťata, je kastrace, k veliké škodě jejich zdraví, majitelem často opomíjena. Scestný je názor, že si kocour „neužije“ a že ho to bude mrzet. Můžete si být jisti, že pokud kolem něho přejde hezká kočka, určitě si neřekne “ Tak, a teď jsem si mohl užít a nemůžu!“ Nesmíte v tomto směru zvířata polidšťovat. Stejně jako u koček je kastrace vhodná v každém věku, ale čím dříve, tím lépe. Zákrok je jednodušší a levnější než u koček a je velmi dobře snášen.

U fenky se sterilizační zákrok může také provádět brzy. V Americe se dlouhá léta provádí již před prvním háráním a díky tomu se přišlo na to, že takto časně vykastrované fenky neonemocní nádory mléčné žlázy. Kastrace mezi prvním a druhým háráním (častější v Evropě) má také vysoké procento snížení rizika výskytů nádorů. Čím později je kastrace provedena, tím se procenta snižují. Nicméně, i když se třeba již nádory na mléčné žláze vytvoří, je doporučováno kastraci provést spolu s odstraněním nádoru v jakémkoli věku, aby se zrušil prokázaný vliv hormonů na růst novotvaru. U fenek tedy také platí, čím dříve, tím lépe.

U psů se kastrace provádí po dosažení pohlavní dospělosti. Důvodem může být chov společně s fenkou nebo snaha o zklidnění povahy, pokud pes trpí dominantní agresivitou. V tomto případě může časná kastrace spolu se správnou výchovou velmi pomoci. Kastrace se také provádí při zjištění nádorů varlat a při onemocněních prostaty. Také v případě nesestouplých varlat, která se zadrží buď v dutině břišní, nebo v tříslech, se doporučuje je odstranit co nejdříve po dosažení pohlavní dospělosti, protože pokud varlata nejsou tam, kde mají být, to znamená v šourku mimo tělo, a působí tak na ně tlak a zvýšená teplota, mají 10 i více násobné riziko, že zhoubně zbují. Nevýhodou kastrace může být u malého procenta psů (převážně u dlouhosrstých s hustou podsadou) změna charakteru srsti, ale i ta je většinou pouze přechodná.

Nejčastějšími argumenty majitelů proti kastraci je strach ze změny povahy a obezita. Tyto obavy jsou neopodstatněné. Pokud se změní povaha, tak v drtivé většině případů k lepšímu. Je pravdou, že kastrované zvíře má cca o 1/3 nižší nároky na energetickou hodnotu krmiva. Tento fakt lze spíše využít. To co ušetříte za kvantitu, vložte do kvality krmiva, aby i v menším množství organismus dostal to, co potřebuje, přidejte pohyb, což bude výhodné i pro Vás, a spokojenost bude na obou stranách.

MVDr. Eva Kouřilová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *