Článek Zpravodaj VI – výživa

Žijí s námi…..

…..psi, kočky, králíčci, fretky a spousta dalších druhů zvířat

Dnes se budeme věnovat výživě zvířat. Tedy tématu velmi obsáhlému, které by vydalo na celou knížku. Nebudu proto zabíhat do podrobností a zkusím sestavit článek jako odpovědi na nejčastěji kladené dotazy v ordinaci.

Správná výživa je alfou a omegou zdraví organismu od samého počátku. Složky potravy jsou jako stavební součásti při výstavbě domu a jen na nás záleží, jestli vybudujeme kvalitní dům na pevných základech, nebo chatrč na kuří nožce, která se složí při prvním zafoukání (například infekci).

Drobnými hlodavci, ptáčky, ještěry a plazy se nebudeme zabývat jednotlivě. Možná později v úže specializovaných článcích. Bývají zde velké rozdíly v potřebném složení potravy i v rámci jedné skupiny. Proto je velmi nutné mít problematiku nastudovanou ještě před pořízením zvířete. Není možné zjistit až po delší době, že základem krmné dávky králíka nebo osmáka je hlavně kvalitní seno! Že se zrním, chlebem a jablky se to nemá přehánět a osmák nesmí vysokosacharidové  a tučné krmení vůbec. Podčelistní abscesy, odvápnění, špatné zuby, zažívání, cukrovka a jiné se pak nebudou vyskytovat a imunitní systém nebude stávkovat, anebo naopak přemrštěně reagovat.

U psů a koček je nejčastějším dotazem, zda je lepší krmit granulovanou, konzervovanou nebo doma vařenou stravou. Na to není jednoznačná odpověď. Pokud je krmení vysoce kvalitní, můžete zvolit, jakou variantu chcete nebo jakou preferuje vaše zvíře. Granulovaná strava šetří čas a energii, vařená je pro většinu psů chutnější. Vždy je však nutno mít na paměti, že denní dávka se skládá z určitého podílu bílkovin, sacharidů, tuků, vitamínů, minerálů a vlákniny. To každý ví. Hodně lidí už také ví, že jiný poměr těchto živin potřebuje štěně malého plemene, jiný velkého plemene a úplně odlišný pak senior středního vzrůstu. Pokud se rozhodnete vařit, musíte tento poměr znát a v denní krmné dávce pečlivě dodržovat. Znamená to tedy zkoumat obsah jednotlivých složek ve výživových tabulkách a odvažovat je tak, aby vám dohromady daly správně složenou denní dávku pro konkrétního jedince. Navíc do vařené stravy musíte denně přidávat vitamíno-minerální přípravek v dávce doporučené výrobcem. Uvařená trocha mrkve či jiné zeleniny je naprosto nedostačující. Ke kvalitním granulím zase naopak nesmíte přidávat nic bez porady s veterinárním lékařem. Hodně lidí krmí kombinovaně, ráno granule, večer vařené či konzervu, nebo naopak. Tento způsob není vhodný, pokud přesně nevíte, jaký poměr živin byl v té vařené nebo konzervované stravě a kolik čeho vlastně to zvíře za den sežralo. Nekrmíte něčeho víc, nebo naopak, neschází mu nějaká složka? Z dlouhodobého hlediska tu může vzniknout problém. Příkladem může být krmení kvalitními granulemi a denním nebo velmi častým přídavkem velké dávky masa. Ať nám ten psík hezky roste a má sílu. Jenže pes dostává do organismu mnoho fosforu, a aby tělo udrželo rovnováhu mezi vápníkem a fosforem, musí odněkud ten vápník vzít. Tak ho začne brát z vlastních kostí a je zle. Pokud tedy nejste odborníci přes výživu a nemáte čas se tím zabývat, vsaďte na kvalitní granule, najděte vyhovující dávku v doporučeném rozmezí určené výrobcem a máte jistotu, že každý den tělo dostalo, co potřebuje, a vy jste nic nepokazili. Pro tento styl krmení bych se přimlouvala zvlášť ve fázi růstu zvířete, kdy se můžou za krátký čas napáchat nenapravitelné škody. Kousíčky masa, piškoty a jiné mlsky si nechte jako motivaci při výcviku. Zvířata, která si již zvykla na vařené a odmítají kvalitní granule nebo prostě jen vyžadují častou změnu chuti, můžete podpořit tím, že přimícháte trošku konzervy nebo dáte naspod misky jenom kousek něčeho jiného, třeba syrečku, sýru, masa, vajíčka a podobně.

Jestli granule namáčet, či ne (zalévají se teplou ne vroucí vodou), záleží většinou na zvířeti. Pro majitele může být namáčení ztrátové, protože namočené granule se rychleji kazí a nemůžou se v misce nechat dlouho. Nesnědený zbytek se musí vyhodit. Psy s hlubokým hrudníkem se doporučuje krmit namočenými granulemi rozděleně ve dvou denních dávkách a s minimálně hodinovým klidem po krmení z důvodu prevence dilatace a torze žaludku. Pokud pes namočené granule odmítá, prodlužte klid po jídle ještě o další hodinu.

U koček je problematika obdobná. U nich si navíc musíte dát dobrý pozor, čím je začnete krmit od úplného počátku. Kočka si často zvykne na jedno krmivo a na něm potom tvrdošíjně trvá třeba i celý život. Měli byste hned od začátku zvolit vysoce kvalitní krmivo a po dvou měsících ho obměňovat. Snášenlivost mléka je potřeba vyzkoušet. Hodně koček nemá enzym potřebný k trávení mléčného cukru, a proto může mít trávicí potíže. Pokud je kočka pouze venkovní a nemáte možnost zkontrolovat její výkaly, mléko raději nedávejte.

Jídlo uvařené pro lidi zvířatům nepatří. Stačí, že my sami se přiotravujeme  solemi, konzervanty, sladidly, pojidly, glutamáty, aromatickými látkami, barvivy atd.  Zvířecí organismus je na tyto látky daleko citlivější než ten náš.

Kosti psům raději nedávejte. Doporučuji pouze chrupavčité části. Když už si nemůžete pomoci, zvolte v omezeném množství měkké kuřecí, které se netříští a které ukousnete sami. Větší množství i  další okolnosti jako třeba nedostatek vody, pohybu, starší organismus (tomu kosti už vůbec nepatří), teplo, dehydratace může zapříčinit zácpu, což je stav velmi nepříjemný a bolestivý a může skončit i na operačním stole. Věřte, že kdo strávil se psem nekonečný čas na veterině na infuzích, klystýrech a slyšel svého psa naříkat, už mu nedá ani kostičku. Ostré kosti, jako třeba králičí, kachní, slepičí a podobně jsou zapovězeny úplně!

Tolik obecně a ve zkratce o výživě. Určitě jste si všimli, že používám pouze slovní spojení KVALITNÍ granule, ne jen granule. A které to tedy jsou? Nebo konzervy. Které jsou dobré? Velmi těžká otázka. V dnešní době, kdy je trh zaplaven granulovanou stravou pro zvířata, protože je to velmi lukrativní byznys a vynalézavost výrobců nezná hranic, je velmi těžké se vyznat. Příště si probereme pár bodů, jak se ve výběru aspoň trochu orientovat.

MVDr. Eva Kouřilová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *