Článek Zpravodaj IV – štěňata,koťata

Žijí s námi……

………… psi, kočky, králíčci, křečci, morčata, fretky a mnoho dalších.

V minulém článku jsme se zabývali různými aspekty při výběru psa. Vše jsme zvážili a konečně tedy přijde den, kdy si pojedeme pro štěňátko nebo koťátko, které dnes přibereme do povídání.

Doma už je vše nachystané, nenecháváme nic na poslední chvíli, máme pelíšek, misky, pro kočku záchod s gritem a podobně. Ideální je mít už jednu návštěvu u chovatele za sebou. Při ní se díváme a hodnotíme, jak jsou mláďata odchovávaná, jestli žijí v odpovídajících podmínkách a jsou zdravá. Možná si také již vyhlédneme favorita.

Při koupi zvířete doporučuji sepsat správně kupní smlouvu. Především lhůta, do které je možné zvíře vrátit, pokud se zjistí, že trpí například nějakou vrozenou vývojovou vadou, na kterou se přijde třeba až při první veterinární prohlídce, může být užitečná.

Nepříjemnostem můžeme předejít, pokud se budeme dobře dívat, máme problematiku nastudovanou, nebo s sebou vezmeme někoho zkušeného, pokud jsme sami začátečníci. Hodnotíme výživný stav zvířete, aktivitu, chuť k jídlu. Zdravotní stav posoudíme i podle toho, jak vypadá trus, na kůži by neměly být známky zánětu, nejsou výtoky z očí nebo nosu, uši jsou čisté a zvíře se neškrabe. Z vrozených vývojových vad kontrolujeme, jestli jedinec nemá například vadu skusu, kýlu, nadbytečné prsty na pánevních končetinách, vady v postoji končetin a u psů a kocourů nesestouplá  varlátka.

Také byste měli automaticky dostat se zvířátkem a kupní smlouvou očkovací průkaz, ve kterém by měl být záznam o minimálně trojím odčervení a jedné vakcinaci. Pokud nic takového neexistuje, pak  chovatel šetřil na nesprávném místě. Především pravidelné  odčervování  ve čtrnáctidenních intervalech již od druhého týdne věku štěněte či kotěte je velmi důležité! Štěňata se nakazí od matky již v děloze a pak následně při pití mateřského mléka. Koťata až při sání. Pokud  si takto mláďata postupně nasbírají velké množství parazitů,  a nejsou průběžně odčervována,  může se stát, že při pozdějším odčervení se z velkého množství parazitů, které usmrtíme odčervovacím preparátem, uvolní mnoho toxinu, který může mladý organismus mláděte i usmrtit! Mnoho chovatelů může nyní namítnout, že fenu pravidelně odčervuje. To je sice správné, ale koloběh škrkavek je velmi složitý a nebezpečný. V těle dospělců bývají i ve formě cyst, schovaných například ve svalovině, kam se odčervovací přípravek nedostane,  a zrovna u březích fen někdy kolem 40. dne březosti dochází k jejich reaktivaci, průniku do krevního oběhu  a tím i k nakažení  štěňat již v děloze,  a dále pak jsou i v mateřském mléce. Doporučuje se tedy odčervovat  matku zároveň s mláďaty, aby se co nejvíce snížilo množství parazitů přijímaných mateřským mlékem. Pravidelné odčervování také zabrání možnému poškození  jater a plic, protože v mladém organismu dochází i k tzv. hepatopulmonální migraci, kdy se vývojová stadia škrkavek provrtávají skrz stěnu střevní, putují přes játra do plic, ze kterých jsou vykašlány, polknuty, ve střevě prodělají další vývoj a s trusem jsou vyloučeny ven. Po takové cestě organismem za sebou zanechávají spoušť přímo úměrnou počtu parazitů.

Pravidelným odčervováním také chráníme sami sebe. Této problematice se více budeme věnovat v článku o zoonózách, tj. chorobách přenosných i na člověka.

Také by vám chovatel neměl štěně nebo kotě vnucovat příliš brzy. Nikdy ne před ukončeným sedmým týdnem věku. Nejlepší je, pokud stráví mládě se sourozenci a matkou celých 8 týdnů. Je to důležité kvůli správné socializaci, o které si budeme povídat v příštím článku.

Tak  tedy máme vybráno, kupní smlouvu sepsanou a jedeme domů. Na cestu autem je nutné se vybavit bezpečným přepravním boxem. Pro kočky se vám bude hodit i do budoucna, pro štěně se může na první jízdy půjčit a potom pořídit odpovídající zabezpečení dle velikosti. Dnes už nesmíte jet v autě s nezabezpečeným zvířetem. Při dopravní kontrole můžete být potom klidně i o několik tisíc chudší. Ale o peníze by mělo jít až v poslední řadě. Běhá mi mráz po zádech při pomyšlení, kolik lidí přijede do ordinace s kočkou autem, a nemá ji v přepravce, ale jen na klíně. Nikdy neudržíte kočku, když se vyleká. Vždy si vzpomenu, jak jedna moje známá vezla kotě volně v autě, to se něčeho leklo a schovalo se na nejhorší možné místo, pod brzdový pedál. Odnesly to plechy a strom, ale mohlo být i hůř. Nejsem si jistá, jestli těch pár stokorun ušetřených za přepravku za to stojí!

Po příjezdu domů se zvířátkem nemusíte ihned spěchat na veterinu, pokud nemá žádné příznaky onemocnění. Stačí se co nejdříve stavit za veterinářem jen s očkovacím průkazem (nebo bez, pokud ho nemáte) a domluvit termín vstupní prohlídky, dalšího odčervení a vakcinace. Mezitím budete doma zvířátko pozorovat, jestli se například v důsledku stresu z přesunu u něj neprojeví nějaké příznaky onemocnění, jako je třeba průjem, zvracení apod. V takovém případě musíte lékaře navštívit ihned a nečekat na domluvený termín.

Nový člen rodiny je doma. Příště se blíže podíváme na otázku rané socializace. Toto krátké období je nesmírně důležité pro celý následující život zvířete. Musí být prožito správně, aby společné soužití bylo hlavně pro radost, a ne pro starost.

MVDr. Eva Kouřilová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *