Článek Zpravodaj XIII – svátky

ŽIJÍ S NÁMI…..

Psi, kočky, králíčci, fretky, morčátka a spousta dalších……

Protože nastal čas adventní, tak v dnešním krátkém článečku uvedu pár postřehů, jak se zvířaty strávit nastávající svátky bez úhony.

Na co si tedy máme dávat pozor? Čas vánoční je čas svíček, františků a vonných lampiček, proto určitě nenecháme zvíře bez dozoru v přítomnosti něčeho zapáleného. Nemusí to vždy skončit jen ohořelými fousky naší micky. Kdo má nově kočičku a neví, jak bude reagovat na vánoční stromek, doporučuji nejdříve vyzkoušet. Postavit a pověsit jen jednu dvě ozdoby. Většinu koček kývající se ozdoby a třepotající se flitříky lákají ke hrám, a když se moc rozdovádí, může to skončit i převrhnutím stromku a střepy. Další nástrahou jsou oblíbené květiny, tzv. vánoční hvězdy, které jsou krásné, ale také pěkně jedovaté. Stejně tak jmelí a větvičky tisu, kterými si zdobíme obydlí. Když už je musíte mít, vždy je zabezpečte, aby se k nim zvířata nebo malé děti nedostali. Další velikou nástrahou a nebezpečím je jídlo, a to především jeho množství a výživné složení. Pokud chceme přilepšit zvířeti, které celý rok jedlo převážně levné granule sporé na živiny, měli bychom vědět, že jeho trávicí trakt není zvyklý na velký nárazový příjem jídla bohatého na tuky a bílkoviny, a že to může skončit závažnými zdravotními komplikacemi.

Pokud zvládneme vánoční svátky, čekají nás ještě silvestrovské oslavy s  typickým hlukem, který je pro zvířata nepříjemný. Zvířata to snáší různě. Drobní živočichové téměř bez úhony, i když kdo ví, oni nám to nepoví. Kočky většinou někde zalezou a dokážou se samy vrátit. Se psy je to horší. Ti, kteří se bojí a vysmeknou se při venčení páníkovi, můžou v panice překonat i obrovské vzdálenosti, a bohužel netrefí domů. Pokud máte doma takového „bojsu“, musíte učinit opatření. Důležité je mít psa dobře označeného. Městská známka je povinná, čip je doporučeníhodný. Aby se pes vůbec neztratil, je dobré ho vyvenčit odpoledne, použít dobře padnoucí postroj spíš než obojek a nepouštět ho vůbec z vodítka. Další venčení uskutečnit až v době, kdy už je opět klid. Co mezi tím? Většině postačí přežít večer doma v přítomnosti pána. Doporučuji využít místnost, která je nejlépe odizolovaná od okolního světa, pustit nahlas rádio či televizi. V krajním případě si lze pomoci zklidňujícími léky. U psů se používá přípravek Sedalin, nyní už jen ve formě gelu. Pokud nemáte zkušenost z předchozího roku, je třeba počítat s výraznými individuálními rozdíly v době nástupu, síle a trvání účinku. Pes by měl být před podáním dobře vyvenčen, neměl by být bez dozoru a musí se držet v teple. Druhý den dejte pozor na střepy a možné nevybuchlé petardy. Strach z petard a podobných zvuků se dá také významně omezit správně vedeným výcvikem, což je cesta nejideálnější. Je potřeba se mu ale poctivě věnovat během celého roku.

Krásné, klidné vánoční svátky, mnoho štěstí a zdraví pro Vás i Vaše zvířecí kamarády v novém roce 2013 přeje Eva Kouřilová.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *